İçecek Endüstrisi

Bira ve şarap içecek endüstrisinde başı çeken ürünlerdir. Bu ürünlerin çeşitliliği ve kullanım alanları ne kadar fazla olursa kalite ve çeşitlilikle de buna paralel olarak arz ve talep dengesini sağlamak zorundadır. Artan ihtiyaç ve buna paralel olarak çeşitlilik pazarda yüksek üretim gücü ve seri üretim yapma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. HAUS santrifüj teknolojileri oluşan gereksinimleri karşılamak amacıyla yola çıkmış ve aynı hassasiyetle çözüme yönelik çalışmalarıyla geliştirdiği proseslerle sektördeki firmaların çözüm ortağı olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bu ürünlerin tüketiciye sunulması aşamasına kadar geçen proseste  ekstraksiyon ve filtrasyon işleminde kullanılan dekantör ve separatörler önemli yer tutar. Verimliliği arttırmak ve müşteriye kaliteli ürün sunmak  bunlar doğrultusunda işletme kapasitesinin büyümesini gerektirir. 

Bira ve şarap üretimi aşamasında başarı kadar görünümü tadı hijyenik olması ve kıvamı önemli bir yer tutar. Tabiî ki bu işlemler esnasında maliyeti de minimum seviyede tutmak gerekir. HAUS santrifüj teknolojisi siz değerli müşterilerimizin üretim maliyetleri ile kalite dengesi arasındaki farkı en az seviyede tutmanıza yardımcı olur. Bu ayrıcalıkla donatılmış işletmenizde zamanla daha hızlı daha kaliteli ve daha hijyenik üretim yaparak sektördeki pasta payınızı kısa sürede büyütebileceksiniz.  

BİRA ÜRETİMİ

Santrifüj teknolojisi bira üretiminde uzun yıllardan beri kullanılmakta ve prosesçe önemli yer tutmaktadır. Bira üretiminde dekantör ön ayrıştırma işlemini separatör ise temizlik ve parlaklık işlemini gerçekleştirir. HAUS teknolojisi mayalama gibi karmaşık işlemlerde dahi gerekli donanıma sahip ekipmanlar üretmektedir.

Bira Üretim Aşamaları:

  • Malt / Su
  • Mayşeleme 
  • Süzme 
  • Kaynatma 
  • Soğutma ve Çökeltme 
  • Mayalama 
  • Dinlendirme ve Filtrasyon 
  • Dolum 
  • Pastörizasyon 
  • Etiketleme ve Depolama


ŞARAP ÜRETİMİ


Separasyon şarap üretim prosesinde rekabeti sağlamakta ve verimliliği artırmakta çok önemli bir yere sahiptir. Şarabın kalitesini üzümün toplanmasından son ürün ( şarap ) haline gelene kadar geçen süreç içerisinde ürünün kalitesini korumak temel amaçtır. Özenle seçilen üzümlerin özenle Separasyon sisteminden geçirilmesi gerekir. HAUS Profesyonel şarap üreticilerini destekleme alanında da büyük uzmanlık sahibidir ve sıkma ve klarifikasyon gibi hassas proseslerin farklı safhaları için teknolojiler sunar. Şarap kalitesi üzümlerin tipine, yetiştirildikleri bölgeye, iklim şartlarına, verimliliğine ve üzümlerin olgunlaşmasına bağlıdır. Şarap üretim prosesi esnasında klarifikasyon önemli bir rol oynamaktadır.

Zamanında ve etkin bir klarifikasyon şarabın hoş kokusu ve sağlığa faydalı yönlerini ortaya çıkarır, buda sonuçta şarabın pazar değeri ve kalitesinde en önemli belirleyicidir. Bu yüzden her şarap fabrikasının sezonun en yoğun döneminde dahi yüksek miktarlardaki şarabın hızlı klarifikasyonu için etkin klarifikasyon sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün klarifikatörler, şarabı şarap yapan özellikleri (berraklık, zarafet, canlılık, koku, asalet, hoş koku vs) açığa vurup muhafaza ettiği için şarap fabrikalarının vazgeçilmezidir.

GIDA

HAUS dekantör ve separatörleri meyve ve sebze suyu üretiminde kullanılmaktadır.
Meyve suyu, meyvelerden elde edilen fermente olmamış, fakat fermantasyon kabiliyetinde olan içeceklerdir. Meyve suları, berrak meyve suları, bulanık meyve suları ve nektarlar olarak üç guruba ayrılabilir. Tüm meyve sularından nektar yapılabilir. Fakat ülkemizde nektar daha çok domates, kayısı ve şeftaliden; berrak meyve suları da vişne, üzüm, elma ve nardan yapılır. Berrak meyve sularında durultma işlemi yapıldığı halde bulanık meyve sularında durultma yapılmaz. Bunlar durulturunca yavanlaşır. 

Ülkemizde bu tip meyve suları turunçgil meyvelerinden yapılmaktadır. Nektarlar ise meyve etinin ezilmesi ile elde edilen pulpa su, şeker ve organik asitlerin katılması ile elde edilirler. Bunların kendilerine özgü bir kıvamları vardır. Daha çok çilek, kayısı, şeftali, erik, kızılcık, armut gibi meyvelerden yapılır.

İnsanların geçmiş yıllardan beri  alışılagelmiş meyve ve sebze suyu içmeleri ve son zamanlarda üreticilerinde yeni tatlar araştırarak tüketiciye faklı meyve ve sebzelerden elde edilmiş meyve veya sebze suyu sunmaları ile  içecek sektöründe sağlamlığını devam ettirmektedirler. Meyve suyu endüstrisinde HAUS doğal tatları korumak için ve yeterli hassasiyette hijyenik üretim yapmak için ekipman ve prosesler sağlar. Bu endüstriye yönelik çözümler meyve hazırlama, berraklaştırma, meyve suyu ve kabuk yağından verim arttırma gibi hassas işlemleri içinde barındırmaktadır. 

Ürünler & Uygulamalar
Sertifika & Kalite Belgeleri
Sertifika ve Kalite belgelerini bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz... + Detaylı Bilgi
Kariyer
Insan kaynakları politikası ve kariyer fırsatları için + Detaylı Bilgi